Úvod 9 O projekte 9 Slovenský paralympijský výbor

Slovenský paralympijský výbor

Slovenský paralympijský výbor (SPV) vznikol 31. januára 1995. Želaním športových zväzov zdravotne postihnutých športovcov (Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov, Sekcie nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska, Slovenského zväzu športovcov s mentálnym postihnutím a Slovenského zväzu nepočujúcich športovcov) bolo vytvoriť spoločnú športovú organizáciu, ktorá by ich zastupovala na domácom i medzinárodnom športovom poli a v športovej diplomacii. V roku 2005 vystúpili z SPV nepočujúci a vytvorili si vlastný Slovenský deaflympijský výbor.

SPV je uznaným členom Medzinárodného paralympijského výboru (MPV) združujúceho 200 členských subjektov, Európskeho paralympijského výboru (EPV), ktorý má 52 členov. SPV má postavenie autonómnej, nezávislej a nepolitickej organizácie a je oprávnený riadiť paralympijské hnutie na území SR. SPV podporuje rozvoj paralympijských športov a športov, ktoré sú v riadení MPV, umožňujúc pritom výber športu podľa postihnutia a daností športovca.

K letným paralympijským športom a ďalším športom, ktorým sa na Slovensku venujú naši športovci patrí atletika, boccia, cyklistika, futbal, goalball, jazdectvo, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, streľba, tenis, tanec na vozíku, volejbal stojacich a vzpieranie.

K zimným paralympijským športom patrí bežecké a zjazdové lyžovanie, biatlon, curling, hokej na sánkach a snowboard.

K ďalším paralympijským športom, ktoré zatiaľ na Slovensku nemajú zastúpenie, patrí: volejbal v sede, šerm, ragby, jachting, džudo.